Perspektywa w fotografii kulinarnej

Perspektywa z jakiej wykonujesz zdjęcia kulinarne ma niebagatelne znaczenie Będziesz musiał zwrócić uwagę na kąty fotografii. Pomyśl którą część potrawy chcesz podkreślić. Jakie światło będzie do tego najlepsze. Z której strony najlepiej uchwycić daną potrawę. To są kwestie, nad którymi musisz się głęboko zastanowić.

Rób zdjęcia pod różnymi kątami oraz z przeróżnych perspektyw. Postaraj się zmieniać konfigurację – twórz zdjęcia z bliska a także z daleka . Baw się z ustawieniami sprzętu fotograficznego. Im więcej ujęć wykonasz, tym lepiej. Będziesz miał potem z czego wybierać.

Jeśli robisz fotografię hamburgera przykładowo, pomyśl o przycięciu go na dwie części a również wykonaniu ujęć z boku, aby przedstawić teksturę a także soczystość wieprzowiny . Boczne kadry nie będą jednakże korzystne dla wszystkich potraw. Takiego rodzaju rzeczy, jak sałatki lub deska do wędlin, najlepiej jest wykonywać zdjęcia z góry, żeby zobrazować całą kompozycję .

Doświadczeni fotografowie żywności robią zdjęcia przy wykorzystaniu soczewek, które pozwalają im zmienić głębię ostrości, aby wyeksponować przedmiot obrazu. W dalszej kolejności korzystają z programu graficznego do równoważenia kontrastu, poziomów i ostrości zdjęć. W pewnych sytuacjach trochę delikatnych zmian jest w stanie faktycznie sprawić, że twoje zdjęcie będzie po prostu fantastyczne.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s